Cart
0

Shporta

Ngjyra për buzë

Ngjyra për buzë: Nuk po merremi vetëm me ngjyra – zgjedhjet janë të pafundme – po gjithashtu po merremi me llojet e ngjyrave për buzë. Ka balsam buzësh, shkëlqim, lapsa ngjyrues, etj. Dallimi kryesor që duhet të keni parasysh është se secili prej tyre ka një nivel të ndryshëm të pigmentit, ose sasia e ngjyrës që do të shfaqet në buzët tuaja; kjo mund të ndryshojë nga markë në markë. Mënyra më e lehtë për ngjyrën e buzëve është të filloni me opsionet më pak të pigmentuara dhe të punoni në rrugën tuaj deri në ngjyrat më të forta që marrin më shumë përpjekje për të aplikuar dhe mbajtur.

Për buzë më perfekte përdorni lip liner: Derisa lip liner është një produkt i nivelit tjetër, është një produkt që rekomandohet të përdoret kurdo që keni qdo tip të buzëkuqit ose pigment të errët Lip color. Lip liners në thelb krijojnë një barrier për të mbajtur buzëkuqin në buzët tuaja dhe të parandaloj rrjedhjen e ngjyrës në perimetrin e gojës tuaj. Me fjalë të tjera, është sekreti për buzë krejtësisht fenomenale.

Maskara

Maskara: Kjo ishte në fakt rruga ime drejt  grimit. Kam vendosur maskara para çdo gjëje tjetër.Maskara është një mënyrë e shkëlqyer për t’i dhënë pak shkëlqim ekstra fytyrës tuaj pa pasur nevojë ti mësoni teknikat tjera. Unë rekomandoj që të vini një maskarë që nuk është i rezistent ndaj ujit, sepse do të jetë shumë më e lehtë për t’u pastruar më vonë. Formatet janë të dizajnuara në mënyrë tipike për të përmirësuar gjatësinë ose volumin dhe dallimi më i madh aktual është zakonisht forma e furçës. Mundohuni të gjeni një maskara që ka një furçë të vogël aplikimi, kështu që ju mund të keni më shumë kontroll kur të vendosni atë.

Rritni volumin me një kthyse qerpikësh: Kjo pajisje duket e frikshme si dreq (gjithmonë sigurohuni që të jeni të butë me këtë pajisje), por është tërësisht rrëmujë  kur vjen puna për të bërë qerpikët me volum. Është e domosdoshme për dukje të caktuar, por duhet të siguroheni që ta përdorni me korrektësi ose ndryshe mundeni ti thyeni ose shkulni qerpikët tuaj. Sigurohuni të shikoni ni video mësim që ofron këshilla si ta përdorni  siç duhet.

Liner i syve

Liner I syve: Eyelineri është e gjitha për rritjen e formës dhe ngjyrës së syve tuaj. Ka disa teknika që mund t’i përdorni, por fillestarët duhet ta mbajnë aplikimin e thjeshtë duke përdorur një laps përgjatë linjës së tyre të poshtme për të krijuar përkufizimin dhe përgjatë vijës së sipërme për të bërë qerpikët të duken më të plotë. Kaq thjeshtë.

Për përkufizim të mëtejshëm përdorni një laps: Ideja për të mbushur vetullat mund të jetë pak frikësuese për vajzën që kurrë nuk ka provuar. Por sapo të jeni gati të theksoni sytë më tej, kjo është rruga për të shkuar. Përmirësimi i Vetullave mund të ndryshojë të gjithë pamjen e fytyrës tuaj – kjo është arsyeja pse ne jemi duke e konsideruar atë një rrugë më të avancuar për kozmetikë. Ju mund të provoni pluhurat, kremrat dhe variacionet e tjera të mediumeve, por mënyra më e lehtë për të mbushur dhe formuar vetullat tendoset të jetë një laps vetullash që ju mund të merrni në një ngjyrë për të plotësuar ngjyrën natyrale të vetullat tuaja.

Hije të syve

Hije të syve: Kur përdoret vetëm si një hije e vetme, eyeshadow është kozmetik e pastër. Si një stilist minimalist ose fillestar, ju mund të aplikoni një vijë të një hije përgjat qepallave për ngjyrë delikate.

Sytë e zjarrtë: Për një vajzë  më të përparuar që dëshiron të krijojë sy të zjarrtë. Koncepti këtu është që të krijojë dimension duke përdorur një hije bazë, të nxjerrë në pah hije konturuese ashtu si do të bëni në fytyrë, por duke u fokusuar vetëm në qepallat tuaja. Ju mund të përdorni kombinime të pafundme të ngjyrave për aq kohë sa ju mbani qasjen bazë të njëjtë. Për të ndërtuar një pamje dramatike, përdorni një ngjyrë neutrale në qepallat tuaja, një ngjyrë më të thellë të mesme në rrudha dhe një hije më të ndritshme në kockat e ballit dhe qoshet e brendshme të syve tuaj.

Kuqëza

Kuqëza: Kur nuk keni asnjë grim, do të keni mundësi të shihni një ngjyrë të natyrshme në faqet tuaja. Por përsëri, pasi të keni aplikuar një pudër të lëngët, po e mbuloni atë në përpjekje për të marrë një bazë më të mire të faqeve . Aplikoni kuqëzën, produktin që shton jetë tipareve të fytyrës tuaj (po ju, mund të aplikoni kuqëzën në më shumë pjesë të fytyrës sesa vetëm në faqet tuaja). Për shkak se kuqëza vjen në kaq shumë ngjyra, ju mund ta merrni atë dhe ta përputhni me tenin tuaj natyral ose përdorni një ngjyrë më të gjallë për të bërë pamjen tuaj më të bukur. Në mënyrë tipike, fillestarët do të vendosin kuqëzën pluhur sepse zakonisht është më e lehtë për të aplikuar për një përfundim sa më natyral.

Kuqëza krem: Kuqëza kremë është një mënyrë e vërtetë zbavitëse për tu aplikuar në një nivel tjetër – është më e pigmentuar dhe për këtë arsye një mënyrë më e guximshme e aplikimit të saj. Ju mund të aplikoni kuqëzën krem si pudrën e lëngët dhe të bëni një përzierje të kuqëzës puhur për ti bërë edhe më të ndritshme faqet tuaja dhe që do të zgjasë gjatë gjithë ditës.

Bronzeri

Bronzeri: Imagjinoni Bronzerin si diell në formë pluhuri. Kur ju aplikoni pudrën e lëngët në lëkurën tuaj, ju nxerrni ne pah tonin e lëkurës tuaj, por ju gjithashtu shmangni hijen e fytyrës tuaj. Mendoni për bronzerin si mënyrën tuaj për të përdorur hijen për të krijuar thellësi ose për të dhënë iluzionin e zhvendosjes së një pjese të fytyrës tuaj. Ky është hapi i parë për të shtuar ngrohtësinë dhe dimensionin përsëri në fytyrën tuaj. Bronzeri “i duhur” për tonin tuaj të lëkurës duhet të duket si një version natyral i tanishëm i juaji, jo shumë në ngjyrë portokalli dhe jo shumë i errët.

Për ndriqim shtesë përdorni Highlighter: Highlighter në thelb është e kundërta e bronzerit tuaj. Në vend që të bëni një pjesë të fytyrës tuaj të duket më e vogël, ju duhet të përdorni shkëlqimin e një highlighter për të nxjerrë zonat e fytyrës tuaj (Kur shihni imazhet e një vajze që ka lëkurë me ngjyra të ndezura dhe të butë, ekziston një shans shumë i mirë që ajo ka aplikuar Highlighter.) Ju mund të merrni highlighters që janë të artë, pearlescent dhe opalescent. Ka edhe opsione të tjera, të tilla si highlighter mat, i cili ju jep shkëlqim pa u ndriquar. Gjetja e një highlighter që punon mirë në ton tuaj të lëkurës dhe për personalitetin tuaj është shumë e thjeshtë.

Pudër e lëngët

 

Pudër e lëngët: Përtej rutinës tuaj të kujdesit të lëkurës, pudra e lëngët është ajo që e bën lëkurën tuaj të duket e përsosur; ajo nxjerr ne pah tenin tuaj të lëkurës dhe fsheh çdo të metë delikate ose ndryshim ngjyre në fytyrën tuaj. Aspekti më i rëndësishëm i pudrës së lëngët që duhet marrë parasysh është mbulimi. Në përgjithësi, ka dy mënyra për tu aplikuar. Nëse dëshironi mbulim më të lehtë atëherë zgjidhni një kremë hidratues me ngjyrë , që ju të mund ta shpërndani me gishtat tuaj për ti dhënë lëkurës tuaj një pamje të bukur. Kjo është M.O. e vajzës dembele. Nëse jeni të interesuar për më shumë mbulim atëherë përdorni- formën klasike të pudrës së lëngët – dhe ky është basti juaj më i mirë. Pudra e lëngët shpërndahet më së miri me gishtërinjtë tuaj, me një furçë të sheshtë sintetike ose një sfungjerë.

Hapi tjetër me concealer: Kur dëshironi të jeni të lumtur, shtoni concealer në rutinën tuaj. Është produkti, për mbulimin e të metave dhe njollave të dukshme të lëkurës, dhe mund të përdoret gjithashtu për të ndriçuar dhe për të nxjerrë në pah zonën tuaj të syve. Concealer vjen në forma të ndryshme si krema, lapsa dhe lëngje. Në mënyrë të ngjashme me pudrën e lëngët, ju duhet të zgjidhni produktin tuaj duke u bazuar në ngjyrë  dhe llojin e lëkurës suaj.

X